Tartasz attól, hogy mások mit mondanak, perfekcionista vagy, kompromisszumot kötsz magaddal. A gyermekkorban megélt szégyen rajtad keresztül irányítja a kapcsolataidat.
Habár elsőre azt gondolhatod, hogy a szégyen érzése könnyen megfogható, a valóságban ez sokkal árnyaltabb. Könnyen megfogható akkor, ha látható jelei vannak. Például valaki mások előtt megvádol, olyat tesz, amivel nyilvánosan megsérti a határaidat, a személyedet. Azt hiszem erre kapásból lenne néhány példád. A szégyen érzésének azonban vannak mélyebb aspektusai is.
A gyermekkorban megélt szégyen mélyre íródik és a mélyből irányít. Egy gyermek akkor is szégyent él meg, amikor a szülő (szerinte) vicces megjegyzést tesz a testére, amikor képességeit, tetteit negatív értelemben összehasonlítja másokkal. Persze idővel (az agya) megtanulja, hogy ezeket nem kell "magára venni", de a helyzetben érzett belső feszültséget idegrendszere megjegyzi és működési rendként értelmezi.
Felnőttként szinte lehetetlen rálátni a szégyen eredtére és nem is ez a cél. Ugyanakkor, mivel láthatatlan madzagként irányítja a viselkedést és a világlátást, a mélyre ásott szégyenérzet gyógyítása sarkalatos pontja az önismereti útnak.
Alábbiakban 7 olyan jelet találsz, amelyek rámutatnak arra, hogy a gyermekkorban megélt szégyen felnőtt életedben is hatással van rád:
Tartasz attól, hogy mások mit mondanak - Belső monológban gyakran azt mondod magadnak, hogy nem érdekel (meggyőzöd magad), de a zsigeri érzés nem egyezik ezzel. Ha már eszedbe jutott a tény, hogy mások valamit is mondhatnak, akkor ez az érzelem mélyebb szinten irányít. Ez nem azt jelenti, hogy viselkedj állat módjára és hagyj figyelmen kívül másokat. Egy egészséges szégyenérzetre mindenkinek szüksége van.
Valódi gondolataidat, érzéseidet, szükségleteidet nem mondod ki - Mást mondasz és mást gondolsz, érzel. Gyakran kompromisszumot kötsz magaddal, meggyőzöd magad, a béke kedvéért finomítasz a belső világodon. Gondolatainkat, érzéseiket asszertív (békés, minősítés mentes) módon is ki lehet fejezni. Ha csak a kifejezés eszköze hiányzik, akkor azt érdemes megtanulni.
Értéktelennek, nem megfelelőnek érzed magad - Folyamatosan azt érzed, hogy mások nem hallanak, nem látnak. Szükségleteid, gondolataid, érzéseid nem megfelelőek, nem fontosak. Nem egy ember esetében tapasztalod ezt, hanem több olyan emberrel kapcsolatban, akivel valamilyen kapcsolatban vagy, esetleg munkahelyi, baráti közösségben. Előfordulhat, hogy egy közeli kapcsolatban ez a megélésed tartósan jelen van. Ebben az esetben a kapcsolat romboló, a rád gyakorolt, hosszútávú hatásai miatt kérlek, fordulj képzett segítőhöz.
Perfekcionista vagy - Mindig a legnagyobb tökéletességre törekszel. Gyakran előfordul, hogy valamibe bele sem kezdesz vagy abbahagyod, mert feszít a gondolat, hogy nem lesz jó. Lelkiismeretfurdalásod van az elvégzett feladattal kapcsolatban. Paradox módon a mindig késés hátterében (nem kizárólag, de gyakran) a perfekcionizmus áll, ami mögött pedig a mély szégyen érzése húzódhat meg.
Sűrűn előfordul, hogy kívülállónak érzed magad - Vannak olyan gondolataid, amelyek arra utalnak, hogy nem érted mit keresel az adott helyzetben. Gyakran érzel kellemetlen, feszítő, lehúzó érzést a helyzettel kapcsolatban. Mintha téged nem érintene, nem rád tartozna, nem lennél benne szereplő, nem osztottak volna lapot neked. Persze vannak helyzetek, amelyekben valóban nem veszünk részt. A választóvonalat az jelzi, hogy te mit érzel. Haláli nyugalmat, ami azt jelenti, hogy vannak érzésid, gondolataid a helyzettel kapcsolatban, de nem jelenik meg benned jelentős idegrendszeri reakció, vagy a gondolatokhoz és érzésekhez észrevehető testérzetek is társulnak.
Önfeláldozó vagy - Igyekszel segíteni másoknak akár saját erődön felül. Figyeled mások igényeit, akkor érzed jól magad, ha körülötted minden rendben van és közben a másokra való figyelés mellett saját érzéseid nem fontosak. A nap végére kiüresedsz, lelkileg kifáradsz. Nehezen teszel meg valamit magadért csak úgy. Például úgy mész el körmöshöz, hogy előtte minden feladatod elláttad, mindent elrendeztél (belepréselted az idődbe). Az énidőt csak akkor tudod nyugalommal élvezni, he minden más rendben van. Társas környezetben élünk és figyelünk másokra. Akkor gyanakodj, ha a magadra és a másokra való figyelés nincs egyensúlyban. Figyeld meg, hogy a nap folyamán hányszor feszes az állkapcsod. Ez egy határozott idegrendszeri jelzés.
Erős belső kritika - Sokszor az agyalással azonosítjuk, de nem ilyen egyszerű. Ha azt észleled magadon, hogy más emberek mondataival beszélgetsz a fejedben, ha folyamatosan jelen van egy belső párbeszéd, akkor biztos lehetsz benne, hogy a külső elvárásokat magadba építetted. Már nem kell a másik ember ahhoz, hogy tudjad mit, hogyan gondolj, érezz és tegyél. Ha erősen jelen vannak benned téged kritizáló mondatok (érzelmek). A belső kritikát sokszor nehéz beazonosítani. Érdemes a testérzeteket figyelni. Feszültség, fejfájás, szorító, satu érzés, állandó készültség, mintha állanódan arra kellene számítani, hogy valamit elbaltázol. Amennyiben erős, sokszor ismétlődő, szinte a semmiből rádtörő gondolatokkal hadakozol vagy folyamatos készenlétí állapotban vagy (csak minden rendben legyen érzéssel), kérlek, keress fel egy képzett segítőt.
A gyermekkorban megélt szégyen további három erős jele lehet még az elhagyástól való félelem, az önszabotázs és a bűntudat. Ezekről majd máskor írok.
Kérlek tudd, hogy a szégyen érzése nem a te hibád. Nem miattad alakult ki. Nem tehetsz róla. Ugyanakkor felelős felnőttként, főleg akkor, ha gyermeket nevelsz érdemes időt és figyelmet szánnod a témára. Kereshetsz bátran engem is akár élőben, akár online. A közös munka során foglalkozunk az idegrendszerben tárolt traumák, testérzetek enyhítésével, az érzelmek megzabolázásával és a nézetek tágításával.
Segítséget kérni bátorság, önmagad választása annak érdekében, hogy kapcsolataid szeretetteljesebbé válhassanak.
Köszönöm, hogy itt vagy és elolvastad. Az oldal alján megtalálod hogyan kaphatsz értesítést az újabb bejegyzések megjelenéséről.
Ha úgy érzed, hogy velem tudsz kapcsolódni, várlak szeretettel. ITT fel tudod venni velem a kapcsolatot. Nem vagy egyedül!
A cikk tájékoztató jellegű. A teljesség igénye nélkül hívja fel a figyelmet a gyermekkorban megélt szégyen működésére. Diagnosztizálásra nem alkalmas.