A biztonságos kapcsolat olyan, amelyben megélheted érzelmeidet, kifejezheted szükségleteidet úgy, hogy közben nem kell tartanod a következményektől. Amelybe nyugodtan beleengedheted magad.
Sok belső feszültséget okoz az a kapcsolat, amelyben azt éled meg, hogy érzelmeid, gondolataid, vágyaid, szükségleteid kifejezése olyan következményekkel járhat, amelyek fájni fognak neked. Ilyen lehet az, amikor a benned kavargó érzelmekről, gondolatokról beszélsz és a másik nem reagál (gyakran csak hallgat, hümmög, de érdemben nem kapcsolódik veled), eltereli a szót (önmagára vagy abban a pillanatban jelentéktelen dolgokra), nem hallgat végig (gyakran a szavadba vág, előveszi a telefont, miközben beszélsz, hírtelen dolga akad), kerüli a szemkontaktust a beszélgetés során. Ettől fájóbb, ha sérteget, kritizál, hibáztat, arról beszél, hogy más hogyan csinálná (azaz másokhoz hasonlít), megmondja, hogy mit gondolj, mit csinálj (azaz debilizál, mintha te nem lennél képes belátni). Ha ezeket gyakran tapasztalod, meg fogod szokni, hogy te nem vagy fontos és ha erre van gyermekkori megtapasztalásod is, akkor olyannyira belesimulsz ebbe a kapcsolati dinamikába, hogy idővel észre sem veszed, hogy hol sérülnek a te szükségleteid.
Pontosan tudjuk, hogy egyikünk sem makulátlan angyalka, tehát egy kapcsolatban mindketten hozzájárultok a kapcsolati dinamikához. Ha a tudattalanod számára nem lenne elfogadható ez a bánásmód, akkor kilépnél belőle.
Persze ez egy nehéz téma, mélyebb oka van, mélysége miatt nem döntés kérdése és nem egy blog fogja megoldani. Nem is az, hogy olvasol róla. Ehhez kell az a korrektív tér, amelyet képzett segítővel élhetsz meg. De...
Nézzük, mit érdemes tenned önmagadért és a kapcsolataidért annak érdekében, hogy azok a biztonságos kapcsolat felé haladjanak. Ehhez a pszichológiai elsősegély keretrendszerét fogom segítségül hívni, az LLL modellt, kiegészítve olyan lépésekkel, amelyek klienseimnek is és nekem is sokat segítenek.
MEGFIGYEL (LOOK)
Jelen pillanatban van egy tudásod arról, hogy hogyan éled meg a kapcsolataidat. Ez gyakran képes bezárni téged egy dobozba, amelyből nehéz kilátni. Lehet, hogy megszoktad, elfogadtad, kényelmesnek érzed, sokat befektettél már ahhoz, hogy megengedhesd magadnak, hogy másként legyen vagy félelmetesnek tűnik a változás.
Ennek a keretrendszernek pont az a lényege, hogy ne fájjon a változás, tehát lágyan, számodra is elfogadható módon alakuljon benned valami. Sőt, nem is változásról beszélünk, hanem rálátásról, tudatosításról.
Jöjjenek néhány lépés a repertoárból:
Kapcsolódj a testeddel: Ismerd meg tested jelzéseit. A test előbb jelzi, hogy megsértették az énhatáraidat, nem elégültek ki a szükségleteid, mint az elméd. A tested előbb jelzi a bűntudatot, szégyent, lelkiismeretfurdalást, mint az elméd. Sőt, az automatikus énvédő (érzelemszabályozó) mechanizmusoknak köszönhetően az elméd több sértést fogad el (értelmez jogosnak), mint a tested. Tested jelzéseire hangolódva kialakíthatod magadban azt a képességet és érzékenységet, hogy hamarabb felfigyelj már az apróbb testi feszültségre is. Ugyanis a számodra észlelhető feszültség nem akkor keletkezik, amikor már nagyon érzed, amikör már tombol benned a düh és te vagy kivezeted vagy hatalmas erőforrásokat mozgósítasz ahhoz, hogy el tudd nyomni magadban. Erről bővebben olvashatsz a Mire tanít a düh és hogyan gátolja meg a biztonságos kapcsolatok kialakítását című blogbejegyzés-sorozatban (ITT). Mindfulness gyakorlatok között találsz olyanokat, amelyek ezt segítik (pl. testpásztázás, tudatos légzés), ugyanakkor az is ok, ha nem tudod őket alkalmazni. Az általam vezetett műhelyfoglalkozásokon, egyéni konzultációkon a résztvevők, kliensek szokták jelezni, hogy mi nem megy nekik és keresünk olyan gyakorlatot, amelyet inkább magukénak éreznek.
Tanuld meg lecsillapítani a cikázó gondolataidat: Teljesen rendben van, hogy megnyugtató válaszokat keresel, sok ismeretet szeretnél szerezni és az is ok, hogy sokat pörög az agyad. Nem tesz neked jót, de ebben a szakaszban ez így van rendben. Valamikor kialakult benned ez a működés, nem véletlen, hogy így kezeled a belső feszültséget. Ugyanakkor tudd, hogy lehet másként is csinálni. Mindfulness gyakorlatok közül sokat segíthetnek neked ebben azok a gyakorlatok, amelyek fókuszában a figyelem megtartása áll. Légzőgyakorlatok közül hasznos lesz a váltott orrlyukú és a méhecske légzés. Klienseim kérhetik tőlem, hogy rájuk szabott hanganyagot készítsek, amely fókuszáltan tudja őket kísérni a gyakorlás során.
Naplózhatsz is: Legyen nálad mindig egy jegyzettömb, toll és tömören írd le magadnak azokat a jelenségeket, amelyek kibillentettek az érzelmi egyensúlyodból. Azokat vezesd elsősorban, amelyeknél azt érezted, hogy zizegtél belülről, ideges lettél, testérzeteid jeleztek. Az olyan esetekben, amikor azt éled meg, hogy türelmetlenül félbe akarod szakítani a másikat beszéd közben, a másik nem érti, hogy miről beszélsz, nem azt akartad mondani, amire a válasz érkezik, magyarázkodnod kell, a megélést mindig megelőzi egy testérzet. Például: XY 3x mondta, hogy fordulhattam volna jobbra is - összeszorult a gyomrom. XY arcán azt láttam, hogy fintorog miközben beszélek - gombócot éreztem a torkomban. XY kérdezte, hogy miért nem küldtem már el az e-mailt - elkezdett zsibogni a kezem. Látod, nagyon röviden is naplózhatod, hogy mi történik veled. Ezek még nem okok és nem érzések. Csupán testérzetek, amelyek jelzik, hogy a színfalak mögött zajlik valami, amit még nem tudsz leállítani. Ilyen testérzetek jellemzően azok, amikor valahol a testedben azt érzed, hogy szorít, nyom, szúr, zsibbad, lüktet.
Ebben a szakaszban akkor tudsz haladni, ha emlékezteted magad arra, hogy varázspálcád a türelem és Tündérkeresztanyád a lépésről lépésre történő haladás. Ez nehéz lehet. Tudom. Azokat a kapcsolati dinamikákat, amelyekben most működsz felépítetted, ami nem egy perc volt és még nem is vagy abban a szakaszban, hogy lebontsd. Amint látod, nem arra bíztatlak, hogy törj és zúzz. Sőt, óvva intelek tőle. Ugyanakkor megértem, ha türelmetlen vagy. Oh, ezt az érzést nagyon is ismerem. Ezzel kapcsolatban is vannak jó kis mankóim, amelyek a kitartást segítik.
Most eddig tudtunk eljutni. A sorozat következő része a Meghallgat (LISTEN) lesz. Amennyiben szeretnél értesítést kapni az újabb bejegyzés megjelenéséről, a lap legalján kérheted.
Amennyiben szeretnél célirányosan haladni és úgy ismered magad, hogy számodra motiváció lehet, ha nem egyedül vagy az úton, fordulhatsz hozzám bizalommal. ITT megtalálod az elérhetőségeimet. Tudlak kísérni személyesen is és akár online is.
A soron következő, Önreflexió műhelyfoglalkozás-sorozat keretein belül foglalkozunk ezzel a témával is. ITT megnézheted mit tartalmaz a program.
Megtalálsz a Facebookon is, ott is várlak szeretettel. IDE kattintva kinyílik az oldal.
Köszönöm, hogy elolvastad. Bízom abban, hogy inspiráltalak.
Borítókép: Image by pvproductions on Freepik