top of page

A kapcsolatok fejlődésének 5 szakasza. 25 önismereti kérdés, amelyekkel önállóan is dolgozhatsz.

Sokat rágódtam. Magamat hibáztattam ahelyett, hogy az okot kezeltem volna. Azt hittem az agyalásról kell leszoknom, mert nem tudtam, hogy ez csak egy traumareakció. Amikor megértettem, milyen kapcsolatok hatnak rám, az agyalás magától megszűnt. Azóta tudom, amikor működésbe lép ez a reakció, valami olyan folyamat zajlik bennem, amire még nem látok rá.


Nagy felfedezéseket és sok belátást hozott nekem, amikor tanulmányaim során az idealizálással, azonosulással és ellenazonosulással foglalkoztam. Igazi önismereti kérdés volt számomra, mert én sem vettem észre, hogy mekkora mértékben működtetem.


🐾 Ahogyan egy csoport fejlődésében megfigyelhetők szakaszok, egy kapcsolat épülésének is vannak jellemző időszakai. Ehhez kapcsolódóan hozok neked néhány buktatót és önismereti kérdést, amelyekkel akár visszamenőleg is lehet dolgozni. Nem csak az adott szakaszban.


ELSŐ SZAKASZ - Az idealizáció szakasza: A rózsaszín köd, a pillangók és az álmodozás időszaka ez. Amikor olyat láttok a másikban, amit ő maga sem képes látni, vagy csak azt tükrözitek vissza, amit ő nagyon is szeretne látni. Keresitek a közös pontokat, a hasonlóságokat.


🔖 Buktató: Ha alacsony önbecsüléssel rendelkezel, nagyon bájos, szerethető és felemelő lehet számodra az a kép, ahogyan a másik lát téged.

📌 Önismereti kérdés: Milyen a kapcsolatod önmagaddal? Mi jellemzi a belső párbeszéded? Vannak-e bántó, lehúzó gondolataid?


🔖 Buktató: Ha nincs megdolgozva az apa ill. az anyasebed, a másik jelzéseit félre tudod értelmezni. Extrémül lelkesíthet az a támogatás és rajongás, amivel átölel.

📌 Önismereti kérdés: Hol tudod még megélni a lelkesedést a kapcsolatotokon kívül? Tudsz-e annyit adni, amennyit kapsz? Engedi-e, hogy annyit adj, amennyit kapsz?


A kapcsolatok fejlődésének 5 szakasza. 25 önismereti kérdés, amelyekkel önállóan is dolgozhatsz.
Idealizáció és azonosulás jellemző a kapcsolatok első szakaszára.

MÁSODIK SZAKASZ - A kérdések és kételyek szakasza: A rózsaszín köd elillan, elkezditek látni egymást. Azt is, amiben eltértek egymástól. Ez esély arra, hogy a szimbiotikus kapcsolatból egy egyenrangú kapcsolat felé haladjatok. Ehhez mindkettőtöknek erre kell törekednie.


Bántalmazó kapcsolati dinamikák esetén ebben a szakaszban történik meg a partner kondicionálása. Vannak egyének, akik a kezdeti szerelem által nyújtott izgalmat a húzd meg, ereszd el viselkedéssel szeretnék meghosszabbítani. Ez nem egészséges.


🔖 Buktató: Nagy hangsúlyt kapnak a szükségletek. Az első szakasznak nincs egyértelműen észrevehető vége, ezért érdemes már előbb odafigyelni ezekre. Egy kiegyensúlyozott, egyenrangú kapcsolatban mindenki szükséglete a számára megfelelő módon tud töltődni.

📌 Önismereti kérdés: Ismered-e a szükségleteidet? Tudod-e képviselni őket?


🔖 Buktató: Ebben a szakaszban sok kérdés merül fel. Ezek potenciális konfliktushelyzetek. A sodródás olyan feszültségkezelési módokat hoz be a kapcsolatba, amelyek el tudják terelni a fókuszt önmagunkról és kapcsolati játszmákhoz vezetnek.

📌 Önismereti kérdés: Hogyan kezeled a konfliktusokat? Szerinted mi lehet a legrosszabb következménye annak, ha kimondod az érzelmeidet és a szükségleteidet?


🔖 Buktató: Akkor egészséges egy kapcsolat, ha egészében tudjátok látni egymást. Azt is, ami kellemes és azt is, ami kellemetlen benne.

📌 Önismereti kérdés: Mit jelent számodra az, hogy a másiknak vannak rossz tulajdonságai? Kinek a felelőssági köréhez tartoznak ezek? Él-e benned a remény, hogy majd miattad megváltozik? Kiváltságosnak érzed-e magad?


HARMADIK SZAKASZ - Az alkalmazkodás szakasz: Folyamatos hullámzásban vagytok és próbáljátok megtalálni a kompromisszumos megoldásokat. Kialakulnak a közös rutinok, szokások. Kezd beágyazódni az a kapcsolati dinamika, amit később is gyakorolni fogtok.

Gyakran itt már eldől, hogy alá-fölé rendelt kapcsolatban lesztek-e vagy tudtok mellérendelt kapcsolatban működni. Kialakulnak a felelősségi körök és a szerepek.

🔖 Buktató: A felelősségi körök és a szerepek megterhelőek is lehetnek. Ha korábban azt szoktad meg, hogy erős vagy és sok felelősség elfér a válladon, örömmel fogod túlvállalni magad. Ez hosszabb távon érzelmi kiégéshez vezethet.

📌 Önismereti kérdés: Milyen nőnek ismered anyukádat (azokat a nőket, akikre felnézel)? Tudod-e mi a különbség a gyengédség és a gyengeség között?


🔖 Buktató: Ha szükségleteid kifejezését, képviseletét jogtalannak, könyörgésnek éled meg, azt fogod elvárni a másiktól, hogy gondolatolvasóvá váljon. Az is előfordulhat, hogy tőled várja ezt el a másik.

📌 Önismereti kérdés: Miből látod, hogy a másik figyel rád? Erről tud-e a másik? Elvárod-e a másiktól, hogy kitalálja mi esne neked jól? Elvárják-e ezt tőled?


🔖 Buktató: Egészséges kapcsolatban van „én”, „te” és „mi”. Ez vonatkozik hétköznapi helyzetekre, szükségletekre és érzelmekre is. Ha korábban azt tanultad meg, hogy felelős vagy mások érzelmeiért, te feladatod a másik szükségletének töltése, a kapcsolat számodra nagyon megterhelő lesz.

📌 Önismereti kérdés: Ki felelős a másik érzelmeiért? Fel tudod-e ismerni, amikor te érzel bűntudatot a másik hibája miatt?


NEGYEDIK SZAKASZ - A döntés szakasza: Felmerül a hogyan tovább kérdés bennetek. Ez gyakran nem is kerül kimondásra. A döntés nem egyértelmű, gyakran hallgatólagosan születik meg, nem egyeztetve a másikkal. Azon tépelődhetsz, hogy elhagyod, belenyugszol, lefagyasztod a helyzetet és a reményt élteted vagy megpróbálsz változtatni. Felerősödhet az elvesztéstől való félelem benned. Főleg akkor, ha közben családdá váltatok, kialakítottátok a közös otthonotokat. Csodás lehetőség ez arra, hogy önismeretbe lépj.


🔖 Buktató: Megérint a valódi elköteleződés szele. Ez rejtett félelemmel tölthet el téged.

📌 Önismereti kérdés: Mit szoktál tenni akkor, amikor félsz? Mi jellemző rád? Hogyan kompenzálod magadban ezt a félelmet?

🔖 Buktató: Ebben a szakaszban teljesen elveszítheted önmagad. Előfordulhat, hogy olyan erősen működik benned az indealizáció, hogy gyakran csak a „te” és a „mi” létezik.

📌 Önismereti kérdés: Hol van az „én” a kapcsolatban? Hogyan töltődnek a szükségleteid? Milyen érzelmeket kelt ez benned?


A kapcsolatok fejlődésének 5 szakasza. 25 önismereti kérdés, amelyekkel önállóan is dolgozhatsz.
A kapcsolatok nem mindig robbannak látható módon.

ÖTÖDIK SZAKASZ - A mélyülés szakasza: Amikor megjelenik a valódi elköteleződés. Komplexitásában látjátok egymást és önmagatok megőrzése mellett tudjátok elfogadni a másikat. Ez az az álom, amit mindenki élni szeretne, de keveseknek adatik meg. Elérése nem a véletlen műve. Nem jön magától. Dinamikus együtt fejlődés, rugalmasság, elfogadás, őszinteség van mögötte és egészséges kötődési mintázatok.


Ha lineárisan gondolkodunk és az ideális kapcsolatokat helyezzük előtérbe, akkor ez a szakasz az 5. év után következik be. Én azt látom, hogy a kapcsolatok egy-egy szakaszban meg tudnak ragadni, így az évek kitolódnak. Például a 4. szakaszban meghozott döntés nagy hatással lehet a kapcsolat további alakulására. Ha nem rendelkezünk kellő önismerettel, akkor bele tudunk ragadni olyan kapcsolati dinamikákba, amelyek kizárják az 5. szakasz megélését.


Most eddig tudtunk eljutni. Amennyiben szeretnél értesítést kapni az újabb bejegyzések megjelenéséről, a lap legalján kérheted.


Amennyiben szeretnél célirányosan haladni és úgy ismered magad, hogy számodra motiváció lehet, ha nem egyedül vagy az úton, vedd fel velem a kapcsolatot. ITT megtalálod az elérhetőségeimet. Tudlak kísérni személyesen is és akár online is.


Megtalálsz a Facebookon is, ott is várlak szeretettel. IDE kattintva kinyílik az oldal.


Köszönöm, hogy elolvastad. Bízom benne, hogy inspiráltalak.

Kaphatsz értesítést minden alkalommal, amikor új blogbejegyzés jelenik meg az oldalon. Ez nem több, mint heti egy alkalom. Amennyiben szeretnéd ezt a lehetőséget kihasználni, kérlek, add meg az e-mail címed. 

Köszönöm a bizalmat!

© 2023 Ábraham P. Krisztina. Minden jog fenntartva.

Ábrahám P. Krisztina | biztonságos kapcsolatok

A szükségletek és érzelmek felvállalása, a személyes határok meghúzása a biztonságos kapcsolatok alapja.

bottom of page